Довідка села Тюдів

Село Тюдів засноване в 1593 р. Межує з селами Малий Рожин, смт. Кути Косівського району, через р. Черемош — з с. Межиброди Вижницького району Чернівецької області.

Висота над рівнем моря 430 м. Відстань від Косова 15 км, від залізничної станції Вижниця — 5 км.

Кутки: Долина, Підгора, Царина, Заїзд, Стінки, Берег, Гавтин. Ліси мішані, займають 516 га, їх назви: Вільми, Погарці, Кругла, Діл, Сокільське. З південного заходу над селом підноситься хребет Сокільський (873 м), з північного заходу — Хоминський (Вітряні гори, 879 м).

755 господарств. Типові прізвища: Буряк, Воротняк, Гурей, Довганюк, Миронюк, Яремчук. Поширене лозоплетіння та вироблення ужиткових речей з дерева.

Агропромислове об’єднання «Тюдів» займається тваринництвом, переробкою сільгосппродуктів. Діє ряд малих підприємств.

Через село проходить автомобільна дорога республіканського значення «Чернівці — Путила».

Середня школа (директор Б.Чекіт) у пристосованому приміщенні. У селі є дитячий садок (зав.М.Воротняк), дитяча музична школа (директор Т.Слижук). Народний дім побудований у 1960 р., в ньому бібліотека. Фельдшерсько-акушерський пункт, 2 кооперативні крамниці, будинок побуту.

Діють осередки НРУ, товариства «Просвіта». З 1898 р. в селі діяла читальня «Просвіти», заборонена в 1939 р. Дві релігійні громади — УГКЦ та УПЦ-КП. Храмове свято 4 грудня (Введення в Храм Пресвятої Богородиці).

На початку XX ст. в с. Тюдові бували письменники Ю. Опільський, дядько якого був тут священиком, та Б. Лепкий (залишив опис «На Сокільськім», 1900 р.).

Сокільська скеля знайшла відображення в творах Ю. Федьковича, С. Воробкевича, І. Франка та ін. Родом з Тюдова П. Дудєк (1882-1958) — учитель, збирач гуцульського фольклору, етнографії, творів мистецтва; письменник-гуморист В. Тріщук (1944 р.); відомий у діаспорі «гуцул-самоук» М. Додєк.

11 листопада 1990 р. під Сокільським урочисто відкрито пам’ятник Т. Г. Шевченкові (скульптори батько і син Одрехівські).

У 40-50-х роках у Тюдові відбулося багато трагічних подій. Безслідно загинули в радянських тюрмах Ф. Воротняк, Л. Воротняк, М. Дарійчук, забрані енкаведистами в січні 1941 р. Чотирьох тюдівчан розстріляло в 1942-1943 рр. гестапо (В. Гурея, Ю. Яремчука, Д. Марчука, Ф. Миронюка). У боях з німецькими загарбниками та радянськими карателями полягли 37 вояків УПА з Тюдова. Застрелився оточений енкаведистами повстанець М. Додяк (12 вересня 1946 р.). 19 жовтня 1950 р. стрілець кущової боївки Ф. Бельмега, схоплений енкаведистами, кинувся зі скелі Сокільської і загинув. 7 жителів Тюдова загинули у радянських в’язницях та концтаборах. За неповними даними, радянською владою було репресовано близько 80 тюдівців.

Визначна пам’ятка природи — Сокільська скеля над Черемошем.

Телефонний код — 03478, поштовий індекс — 78653.

На замітку:

Косів: довідник
3.36