Довідка села Смодна

Смодна (Смодно, Смодне) — село засноване в 1318 році. Розміщено в низькогірній кліматичній курортній зоні, в долині річки Рибниці на південно-східному відрозі Карпат. Висота над рівнем моря 415–420 м.

Границя території села на півночі проходить по річці Рибниці, де село межує з містом Косовом та с. Старий Косів. На півдні з с. Черганівкою. З заходу межує з м. Косовом, на сході з с. Кобаки. Відстань до районного центру м. Косова від центру села близько 5 км. Відстань до найближчої залізничної станції Вижниці 10 км.

Присілки: Приски, Місенева гора, Долина, Панська долина. За національним складом на території в основному проживають українці.

Загальна земельна площа — 345,5 га, лісів — 254,1 (мішані). Фонд земельного запасу — 39,1 га: сінокоси — 11,4 га, пасовища — 8,7 га, сади — 20 га.

На території села розміщені підприємства агропромислового комплексу, комунального, ремонтно-будівельного господарства, автотранспорту, окремі державні та кооперативні установи і організації.

Косівське районне об’єднання «Сільгоспхімія» надає послуги по поліпшенню родючості грунтів. Косівське ремонтно-технічне підприємство займається встановленням кузовів, слюсарних верстатів, наданням різного роду послуг сільськогосподарським господарствам. Ремонтно-будівельна дільниця №8 виконує ремонтні роботи житла за заявками населення. Шляхово-ремонтне будівельне управління тресту виконує ремонт шляхів. Міжгосподарська шляхова госпрозрахункова дільниця №6 проводить ремонт шляхів. Косівське автопідприємство «Агропромтранс» здійснює перевезення вантажів, транспортне обслуговування господарств та населення. Автотранспортне підприємство облспоживспілки здійснює перевезення вантажів для організацій торгівлі, обслуговує транспортом населення.

На території села знаходиться бригада №3 селянської спілки «Нива», користується площею орних земель 80 га. На території села знаходиться Косівська районна лікарня державної ветеринарної медицини.

В селі побудований типовий фельдшерсько-акушерський пункт. Понад 40 років надає медичну допомогу населенню фельдшер-акушер О.Савчук.

Серед закладів торгівлі на території села знаходяться 3 магазини, з них 2 продуктових і один промислових товарів.

Центральні дороги села асфальтовані, крім цього є і ґрунтові. Село газифіковане. Поштове відділення, відділення Ощадбанку, АТС на 100 номерів.

Освітні установи: початкова школа-садок в пристосованому приміщенні, смоднянська загальноосвітня школа-інтернат І-ІІ ступенів для дітей з малими і затухаючими формами туберкульозу.

На території санаторію «Косів» знаходиться паркова зона відпочинку з рідкісними породами кущів та дерев. Оздоровлюється та навчається 150 підлітків з різних регіонів України (головний лікар Ю.Плав’юк).

У селі відсутні підприємства художніх народних промислів. Однак, на території села проживає чимало громадян, які в тій чи іншій мірі зайняті художніми промислами (різьбою, вишивкою, ткацтвом, килимарством). Відомий в селі і за її межами майстер художньої обробки шкіри, шиє кожухи, кептарі В. Павлюк.

Культурно-освітня робота в 30-х роках концентрувалася в читальні «Просвіта» (заснованій у 1904 р.), де на той час діяв аматорський гурток, хор, працювала читальня, яка була побудована приблизно у 1925 році. При Народному домі функціонують бібліотека. Працюють гуртки художньої самодіяльності.

Велику просвітницьку роботу в селі проводили священик Омелян Гнатківський і його дочка Дарія Гнатківська, згодом відома діячка ОУН. У розвиток культури в селі вагомий внесок зробили завідуючі в свій час клубом В. Шкурган, І. Крицкалюк, художній керівник хору Т. Сорохан.

Релігійна громада УПЦ—КП, церква св. Якима і Анни, побудована, зі слів старожилів села, приблизно у 1773 р. Храмове свято 22 вересня (Йоакима і Анни).

Відомі люди минулого і сучасного: лікар А. Тарнавський, який у 1893 р. заснував санаторно-оздоровчий заклад (сьогодні санаторій «Косів»). Зачинатель польської геріатрії; автор оригінальної системи лікування і оздоровлення, написав книжку «Гігієна старості і старіння». М. Атаманюк — доктор медичних наук, працював в інституті грудної хірургії ім. Яновського в Києві («клініка Амосова»). І. Ходан — кандидат медичних наук (Чернівці).

Пам’ятки історії, культури, природи: церква Якима і Анни, XVIII ст.; парк санаторію «Косів»; архітектурні споруди цього закладу.

Телефонний код — 03478, поштовий індекс — 78607.

На замітку:

Косів: довідник
3.28