Довідка села Старий Косів

Село Старий Косів належить до Вербовецької сільської Ради. Засноване в 1318 р., як с. Косів, згодом, коли виникло м. Косів, одержало теперішню назву. Межує з м. Косовом, с. Вербовець, Смодне. Відстань до залізничної станції Вижниця — 12 км. Висота над рівнем моря 400 м. Протікає річка Рибниця.

671 господарство. Типові прізвища: Девдюк, Крицкалюк, Пасайлюк, Рабинюк. Значна кількість жителів працює на підприємствах, в організаціях та установах Косова. У 1899 р. в селі була заснована читальня «Просвіти» стараннями В. Девдюка, Ф. Андрусяка, Т. Боєчка та В. Павлюка. Храмове свято 28 серпня (Успення Пресвятої Богородиці).

Земельний масив входить до спілки селян «Нива» з центром у с.Вербовець. На народному підприємстві «Косівчанка» (директор М.Олійнич), що є власністю трудового колективу, працює 173 чоловіки; продукція — хлібобулочні вироби, соки, овочеві консерви, сухофрукти, безалкогольні напої, м’ясні вироби.

Центральна вулиця заасфальтована. Поштове відділення, відділення Ощадбанку, АТС — у с.Вербовець.

Середня школа (директор Г.Симовонюк) у 5 пристосованих приміщеннях. Споруджується нова школа за індивідуальним проектом. Філія школи діє на присілку Гордаків у с.Вербовець. Народний дім з бібліотекою в нетиповому приміщенні. Популярністю користується мішаний хор (кер.Т.Сорохан, З.Федоренко).

На території села — центральна районна лікарня, фельдшерсько-акушерський пункт, 3 крамниці.

Пам’ятки історії та культури: парафіяльний будинок, в якому бували відомі діячі української культури (тепер корпус початкових класів школи). Символічна могила в пам’ять борців за волю України (освячена 20 жовтня 1991 р.).

У Старому Косові жив і похований видатний майстер гуцульської різьби В. Девдюк (1873–1951). В селі мешкала родина Абрисовських, з якої вийшло немало громадських і культурних діячів. У них бували О. Кобилянська, І. Труш, В. Гнатюк. Видатна художниця О. Кульчицька в цьому селі створила картину «Діти на леваді». Савин Абрисовський (1874–1900) був художником і музикантом. Він став протитипом Нестора — героя повісті О. Кобилянської «Через кладку».

У Старому Косові священиком був Ю. Герасимович, батько відомої художниці Г. Герасимович (1889–1974). Тут народилася М. Яремин-Цицак (1923–1982), учителька, поетеса, учасниця національно-визвольної боротьби, багаторічний в’язень радянських в’язниць і концтаборів.

Старокосівчани завжди відзначалися високою національною свідомістю. Вони були в лавах УСС, де загинув сотник М. Вовчак. Десятки жителів села стали повстанцями проти більшовицького режиму. 30 патріотів упали в боях, серед них Ю. Ласитчук — “Відважний”, комендант боївки, застрелився в оточенні в 1949 р.; П. Рабинюк зв’язкова боївки, убита енкаведистами після тортур; І. Лепкалюк — “Леся”, окружний референт пропаганди, випускниця Коломийської Гімназії, оточена 3 серпня 1947 р. в с. Нижній Вербіж енкаведистами, покінчила з собою, щоб не потрапити до рук катів. Взагалі, родина Лепкалюків відігравала визначну роль у громадському житті села і Косова.

Багато жителів Старого Косова були репресовані радянською владою. 5 листопада 1994 р. на місці загибелі Юрія Ласитчука — “Відважного” та Миколи Рабинюка — “Тараса” встановлено і освячено пам’ятний хрест.

З відомих людей минулого варто згадати Костина Лепкалюка (1812–1888), громадського діяча і багатого селянина. У 1860-х роках він був послом до галицького сейму і австрійського парламенту, а серед односельчан був шанованою людиною за доброту, заступництво, ґаздовитісь і щедрість. Частину своїх посілостей Костин Лепкалюк подарував на громадські цілі.

Телефонний код — 03478, поштовий індекс — 78606.

На замітку:

Косів: довідник
3.31