Довідка села Хімчин

Хімчин — село виникло 1590 р. як Хомчин. Межує з селами Рожнів, Вербовець, Пістинь, Трач, Корости, Кривоброди Косівського району, Тростянець Снятинського району.

Протяжність з заходу на схід 7 км., з півночі на південь 5 км. Відстань від Косова по автошляху 22 км, від залізничної станції Заболотів — 21 км.

Має 37 присілків і кутків: Гвізд, Дані, Кубаня, Іванчен, Телецкі, Буди, Верхи, Кривец, Буковєна, Гураня, Багни, Міревєц, Моріг, Осередок, Шпаяни, Замчище, Гори, Климпуш, Гостиво, Матешин, Тиринтиш, Савина, Ями, Хімчиник, Ґаджін, Циганівка, Баб’юково, Горбачево, Пугарі, Помірок, Залім, Гнилоза, Варашівка, Каменец, Палічина, Ланище, Млачки.

Площа лісів, переважно широколистих, становить 403 га; їх назви: Гнилий Потік, Зруб, Замчище, Горбачево, Шпаяни, Міревєц, Залім, Площа, Буди, Хімчинець, Каменец.

Річка Хімчин (довжина 13 км, з них у межах села — 6 км), витікає з джерела на висоті Ґрунь (450 м), ширина русла від 0,8—1 м у верхній течії, до 2,5—4 м у нижній, де її звуть Млинівкою. Притоки всі ліві — Кривец, Томівка, Тарганець, Пласковець.

1336 господарств. Типові прізвища: Атаманюк, Гостюк, Луканюк, Марчук, Матійчук, Остафійчук, Розвадовський, Скоропанюк. Селянська спілка «Хімчин» об’єднує 140 селян, за нею закріплено 500 га землі. Селянській спілці належить млин, сокодавний цех, пилорама, льоноперербний пункт, цех допоміжних промислів.

Центральна дорога заасфальтована, автобусне сполучення з Косовом і Коломиєю. Відділення зв’язку, Ощадбанку, АТС. Наприкінці 1993 р. до села підведено газопровід.

Середня школа (директор П.Розвадовський) у типовому приміщенні (1986 р.). Найдосвідченіші педагоги — В.Куриляк, О.Матійчук, О.Юрійчук. У старому приміщенні школи — дитячий садок (зав.Я.Будзуляк). Лікарська амбулаторія (гол. лікар О.Матійчук) в новозбудованому (1992 р.) приміщенні. У селі 8 крамниць, швацька майстерня, перукарня.

Діють осередки НРУ, ДемПУ, Братства УПА, товариства «Просвіта». Один із найактивніших діячів — П.Підлетейчук (1930 р.н.), колишній член референтури пропаганди окружного проводу ОУН, який у 1952 р. був засуджений до смертної кари, заміненої згодом на 25-річне ув’язнення.

У селі розвинені промисли: вишивка (П. Мотрук, П.Сусак), художнє ткацтво (П. Зюзяк, В. Матійчук, П. Остафійчук); виготовлення народного одягу (Й. Романюк, В. Луканюк); лозоплетіння і в’язання (П. Романюк, Я. Луканюк, Г. Атаманюк, Д. Мотрук, В. Матійчук); художня обробка шкіри (М. Марчук).

Народний дім славиться хором, жіночим вокальним ансамблем. Релігійна громада УПЦ—КП, Покровська церква. Храмове свято 14 жовтня (Покров Пресвятої Богородиці).

З Хімчина родом П. Корнеюк — журналіст, громадський і політичний діяч, активіст НРУ. У Хімчині народився в 1925 р. Василь Романюк — патріарх Київський і всієї Руси — України Володимир. Вихідцем із села є П. Мотрук — посол України в Польщі. Кандидатами наук стали хімчинці І. Будзуляк, П. Гостюк, І. Матейчук.

Пам’ятки історії та культури: Покровська церква; пам’ятник односельцям, які загинули під час Другої світової війни (1967 р.). У 1990 р. освячено могилу в пам’ять січових стрільців та всіх борців за волю України. Хрести на місці загибелі повстанців УПА. В УПА полягли 29 хімчинців. Було багато жертв і з боку прихильників (добровільних чи вимушених) радянської влади, які загинули в ході жорстокої боротьби між УПА та комуністичним режимом. 10 серпня 1994 р. освячено хрест на місці загибелі восьми повстанців, виданих зрадником.

Телефонний код — 03478, поштовий індекс — 78632.

На замітку:

Косів: довідник
3.38